Czym jest kolagen?

 

Co to jest kolagen?

Jest to białko stanowiące podstawowy materiał budulcowy naszego organizmu. Jako że pełni rolę głównego białka strukturalnego, występuje praktycznie we wszystkich naszych tkankach. Przede wszystkim jest głównym białkiem w skórze, ścięgnach i kościach. To kolagen sprawia że nasza skóra jest jędrna, włosy lśniące, paznokcie mocne a stawy sprawnie poruszają się.

Kolagen można również znaleźć w kościach, ścięgnach, zębach, naczyniach krwionośnych, chrząstce, a nawet w naszym przewodzie pokarmowym. Jest to niesamowite białko które sprawia, że jesteśmy silni i zdrowi.

W jakim wieku produkcja kolagenu spowalnia w naszym organizmie?

Już wraz z ukończeniem 25go roku życia produkcja kolagenu zaczyna znacznie spowalniać. Następstwem tego są drobne linie i zmarszczki, sztywne stawy, łamliwe paznokcie i pozbawione blasku włosy.

Spadek kolagenu pogłębiają także niewłaściwy styl życia i złe nawyki, takie jak duża ilość alkoholu i palenie papierosów, niezdrowa dieta albo przewlekły stres.

Ale wprowadzając zdrowe nawyki w naszym życiu i biorąc suplementy diety  z kolagenem możemy zwiększyć jego poziom w naszym organizmie.

Rodzaje kolagenu

Trzy najczęstsze rodzaje kolagenu to typ 1, 2 i 3, ale w ludzkich tkankach można znaleźć ponad 28 typów kolagenu.

Twoje ciało wytwarza prokolagen poprzez połączenie dwóch aminokwasów - glicyny i proliny, które pomagają organizmowi tworzyć nowe białko. Proces ten wykorzystuje witaminę C.

Sam kolagen składa się z trzech łańcuchów polipeptydowych, które przypominają skręcone ze sobą pasma liny. Ta struktura sprawia, że kolagen jest silny, a jednocześnie bardzo elastyczny.

Typ I – 90% kolagenu w organizmie składa się z gęsto upakowanych włókien. Tworzy strukturę kości, skóry, chrząstki włóknistej, zębów, tkanki łącznej i ścięgien.

Typ II – Obserwuje się luźniejsze upakowanie włókien, które znajdują się w elastycznych stawach amortyzujących chrząstkę.

Typ III – struktura narządów, mięśni i tętnic jest wspierana przez ten typ.

Jak powstrzymać proces zatrzymania produkcji kolagenu ?

Pokarmy bogate w białko są niezbędne do produkcji kolagenu. Proces ten wymaga również witaminy C, więc jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości którychkolwiek z tych składników, może to spowodować mniej wydajną produkcję kolagenu. Również, jak wspomniałyśmy wcześniej, nasza produkcja kolagenu maleje z wiekiem dlatego dodatkowo włączenie suplementu z kolagenem do Twojej diety jest taki istotne.

Kolagen z The Collagen Club występuje w postaci CLASSIC COLLAGEN oraz MATCHA COLLAGEN, który łatwo możesz włączyć do swojej codziennej diety.